Jogurt a lidské tělo

Proč si dát alespoň jeden jogurt denně?
Jogurt právem patří na seznam zdravých potravin. V mnoha studiích se vědci shodli, že kromě skvělé chuti má bílý jogurt také význam pro naše zdraví. Jogurt je výborným zdrojem vápníku, který je potřebný pro tvorbu kostí, zubů a správnou funkci nervového systému. Kromě vápníku je jogurt také zdrojem plnohodnotných bílkovin, které jsou potřebné pro naše svalstvo. Dále obsahuje vitamín D a přirozeně se vyskytující fosfor spolu s dalšími minerály důležitými pro náš organismus. Díky kyselině mléčné má jogurt pozitivní vliv na střevní mikroflóru a obsahuje mnoho živých kultur, které přispívají k lepšímu trávení a posilování naší obranyschopnosti, a také k lepšímu vstřebávání minerálů a vitamínů.
Jogurt je živý
Naše střevo je osídleno nespočtem „dobrých“ a „špatných“ bakterií. Každý z nás má jiný mikrobióm, jinými slovy odlišné množství a zastoupení jednotlivých druhů bakterií. Je to neutuchající boj, a my sami můžeme rozhodnout, jaký typ bakterií podpoříme. Ideálním stavem pro naše zdraví je, když jsou obě skupiny v rovnováze. To můžeme docílit správnou a vyváženou stravou, v níž by neměl chybět dostatek vlákniny a fermentovaných mléčných produktů. Vyhýbat bychom se naopak měli nevhodným tukům a cukrům, či velkému množství kávy a alkoholu. A právě ve fermentovaných mléčných produktech, jakým je například jogurt, najdeme zdraví prospěšné laktobacily, bifidobakterie a v případě značek Activia a Actimel i probiotické bakterie. Tyto mikroorganismy dokáží v našich střevech doslova zázraky – napomáhají upevňovat střevní mikroflóru, pomáhají vytvářet nehostinné prostředí pro choroboplodné mikroorganismy a posilují prospěšnou mikroflóru.
Intolerance laktózy

Přibližně 10-15% české populace trpí metabolickou poruchou zvanou intolerance laktózy. Tito lidé se vyhýbají, velmi často pod vlivem ne vždy pravdivých informací, konzumaci všech mléčných výrobků. Příčinou jejich potíží je skutečnost, že nejsou schopni využít mléčný cukr laktózu, protože jejich tělo neprodukuje potřebný enzym nazvaný laktáza. V důsledku toho se laktóza dostává nestrávená do střeva, což u těchto lidí způsobuje střevní koliky, průjmy a zvracení.

Jogurty jsou vhodnou alternativou konzumace mléka u takto postižených lidí. Jogurtové kultury totiž produkují enzym laktáza, který již v samotném jogurtu štěpí laktózu na glukózu a galaktózu. Následně jsou tyto jednoduché cukry přeměněny na kyselinu mléčnou.
Jogurtové kultury proto přispívají trávení laktózy z výrobku u osob, které laktózu špatně tráví. Navíc kyselina mléčná, která vzniká přirozeně během fermentace, ochrání jogurt před růstem nežádoucích mikroorganismů.

Naše mléčné produkty