Co vše byste měli vědět?

Jogurt je zakysaný mléčný výrobek, který vzniká procesem fermentace. Ta spočívá v zahřátí mléka za přidání jogurtových kultur – Streptococcus thermophilus a Lactobacillus bulgaricus. Produkty Danone jsou navíc obohaceny o vlastní jogurtové kultury, které plní vlastní zdravotní benefity.

Danone v současnosti vlastní nejrozsáhlejší sbírku fermentačních bakterií na světě, v níž se nachází 4 500 mléčných kultur. Díky dlouholetému výzkumu jsme naše výrobky dokázali obohatit o probiotické bakterie:

Produkty značky Activia obsahují bifidobakterie Bifidus Actiregularis® s označením CNCM I-2494. Produktová řada Actimel obsahuje bakterie ze skupiny lactobacilů L. casei
Danone s označením CNCM I-1518. Jsou to jedny z nejodolnějších bakterií. Tato probiotika přežijí přechod trávicím traktem a díky tomu mají příznivý účinek na organismus.

Jak vzniká jogurt?
Během procesu fermentace dochází k přeměně části laktózy (tzv. mléčný cukr vyskytující se přirozeně v jogurtu) na kyselinu mléčnou, díky které získává jogurt svou charakteristickou chuť a vlastnosti. Kyselina mléčná má i důležitou roli konzervantu, a díky její přítomnosti dochází ke srážení kaseinu – mléčné bílkoviny, čímž jogurt získává svou typickou konzistenci. Významnou roli ve výsledné chuti jogurtu hraje poměr obou mikroorganismů – jestliže převažuje přítomnost laktobacilů, je jogurt kyselejší, a naopak.
Kdy vznikl jogurt?
Abychom ochutnali první jogurt, musíme se vrátit do třetího tisíciletí před naším letopočtem do oblasti euroasijských stepí, kterými putují nomádské kmeny. Jednou z nutričně důležitých potravin bylo pro ně mléko, které s sebou převáželi ve vacích z kozí či ovčí kůže, z nichž se tak do mléka dostávali bakterie, které zapříčinily jeho srážení. Šlo tak zřejmě o první samovolnou fermentaci, která světu dala jogurt. Zda šlo skutečně o první jogurt, je dnes těžké říci, zmínky o něm se objevují i v dalších koutech světa jako je Indie, později v Řecku a Římě, vzpomíná se dokonce i v Bibli. Samotný název pochází z turečtiny. Jeho konzumací byly známy i Kleopatra či císařovna Sissi, které na něj nedaly dopustit.
Iljič Mečnikov
Jogurt, tak jak jej známe v dnešní době, se do Evropy rozšířil přes Balkán až na počátku 20. století z oblasti střední a západní Asie. Na přelomu 19. a 20. století se jogurt stal předmětem výzkumu řady badatelů, kteří zkoumali jeho pozitivní vliv na lidský organismus. Asi nejvíce je s jogurtem spojeno jméno ruského výzkumníka a nositele Nobelovy ceny Ilji Iljiče Mečnikova, který vyslovil hypotézu, že pravidelná konzumace jogurtu zřejmě hraje významnou roli v dlouhověkosti tureckých a bulharských vesničanů. Ve své práci upozornil také na vliv „dobrých“ bakterií v trávicím traktu člověka.
Tato studie se stala inspirací i pro Isaaca Carasso, zakladatele společnosti Danone. Na jedné straně stál obchodní záměr, na straně druhé nepříznivá situace ve španělské Barceloně, kde propukla epidemie dětských střevních chorob. Své jogurty začal Carasso prodávat v lékárnách a na doporučení lékaře. Z přípravku se však brzy stala oblíbená pochoutka a jogurty se rozšířily na pulty obchodů s potravinami.

Naše mléčné produkty