Nutricia dává stopku plastovým brčkům

PRAHA 30. 6. 2020 – Společnost Nutricia spustila projekt postupného odstraňování plastových brček v celém svém portfoliu klinické výživy k popíjení pro dospělé v Česku. Tyto přípravky jsou určeny pro osoby trpící podvýživou, která souvisí s onemocněním. První produkty bez plastových brček jsou již aktuálně v prodeji.

„I v době pandemie pracujeme na tom, aby byly naše obaly 100% cirkulární. Stanovili jsme si cíl, aby byl každý obal do roku 2025 opětovně použitelný, recyklovatelný nebo kompostovatelný.“, uvedl Ing. Jan Beran, člen představenstva Nutricia Česko. „Odstranění plastových brček u značek Nutridrink, Diasip, Cubitan, Forticare, PreOp a Calogen je krokem k naplnění tohoto cíle. Pro představu, jen v letošním roce budou brčka odstraněna na přibližně 4 milionech kusů těchto výrobků v Česku.“

Odstranění plastových brček navazuje na inovaci obalů sondové výživy, které jsou postupně nahrazovány od počátku roku 2020 a bude pokračovat i v následujících měsících. „Velmi mě těší, že náš inovovaný obal – láhev OpTri vyhrála čtyři ocenění, a to NL Packaging Award, Startpack Awards, Dow Packaging Innovation Award a WorldStar Packaging Award 2020. I nadále pracujeme na vylepšení naší výroby s co nejnižším dopadem na životní prostředí. „, dodává Jan Beran.

Nutricia, která je součástí skupiny Danone a přední výrobce

dětské a klinické výživy v Česku i ve světě, se rozhodla přijmout tato opatření v souladu s vizí „One Planet.One Health“ (Jedna planeta, jedno zdraví).

Produkty klinické a sondové výživy jsou potraviny pro zvláštní lékařské účely pro pacienty trpící podvýživou v důsledku onemocnění, včetně onkologických pacientů, diabetiků a seniorů. Stejně jsou určeny pacientům dlouhodobě upoutaným na lůžko, či lidem, kteří mají podstoupit nebo právě absolvovali chirurgický zákrok.

Složení produktů se kvůli odstranění plastových brček nemění. Pacientům, kteří v současnosti používají brčka na konzumaci výživy, společnost doporučuje využít udržitelnou alternativu, jako je kovové nebo bambusové brčko. Případně je možné použít při pití pohár či přidat kostku ledu, čímž se nápoj nejen vychladí, ale také se zředí jeho konzistence.

Uvedené přípravky jsou potraviny pro zvláštní lékařské účely pro řízenou dietní výživu při podvýživě související s onemocněním. Přípravky se musí používat jen pod lékařským dohledem.