Jak posílit imunitu dětí, když podzimní nemoci klepou na dveře

Praha, 3. října 2023 – Imunitní systém dostává s nástupem podzimního počasí pořádně zabrat. Zatímco v létě nejsou tak vhodné podmínky pro šíření patogenů, s přesunem do uzavřených prostor se viry a bakterie dovedou šířit mnohem rychleji a efektivněji. Především pro dětskou imunitu jsou první školní týdny zkouškou odolnosti, ve které bohužel velmi často neobstojí. Infekce se ve školním kolektivu navíc během podzimu často opakují. Jediné, na co lze v těchto chvílích spoléhat, je imunitní systém, který naštěstí lze u dospělých a dětí pravidelně podporovat.

„Imunitní systém lze vytrénovat a připravit ho na to, že se s nějakým patogenem potká. Prevence je důležitá především u dětí, u kterých imunitní systém ještě vyzrává a nemusí mít dostatek zkušeností ani paměťových buněk k tomu, aby si předchozí odpověď na patogeny pamatoval. Proto bývají děti nemocné častěji než dospělí. Nicméně existuje celá řada postupů, jak jejich imunitu podpořit. Základem je pestrá strava bohatá na ovoce, zeleninu a mléčné produkty a dostatek pohybu,“ vysvětluje MUDr. Peter Szitányi, Ph.D. z Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu VFN a 1.LF UK. 

Zásada č. 1: Sport a otužování posílí krevní oběh a plíce

Podzim je ideálním obdobím pro sport a pohyb venku, během jehož se tělo vlastně i lehce otužuje. Několikakilometrová túra s dětmi šustícím listím, rodinný fotbalový turnaj nebo projížďka na kole prospěje organismu víc než sedavý způsob trávení volného času, navíc ve vyhřátých vnitřních prostorech. I na otužování jde jít postupně, stačí třeba jen o trochu snížit teplotu v místnosti během spánku nebo teplotu vody při sprchování. Chladnější sprcha navíc stimuluje krevní oběh.

Zásada č. 2: I imunitní systém potřebuje odpočinek

Čas k odpočinku je pro náš organismus a imunitní systém stejně důležitý jako prostor pro sport. Pro regeneraci každého z nás je zapotřebí kvalitní spánek, u dětí ve věku 6 -12 let by měl trvat 9 až 12 hodin. Několik hodin před spánkem bychom se měli vyhýbat používání mobilu nebo notebooku. Rozhovor, čtení knihy nebo procházka mohou pomoci uklidnit tělo i mysl a připravit děti na plnohodnotný spánek.

Zásada č. 3: Zdravou stravou ke zdravému zažívání a zdravému imunitnímu systému

Lidské tělo je souborem celé řady složitých procesů a aby na všechny tyto procesy mělo dostatek energie, je potřeba mu ji dodávat pestrou a vyváženou stravou. Aby strava děti bavila, může být barevná! To znamená podávat jim různobarevnou zeleninu a ovoce bohaté na vitamín C, A, D a E. Využít lze i lokální sezónní suroviny, jako například rakytník nebo šípek, který dozrává právě na podzim. Nejobtížnější je dodat do organismu vitamín D. Zatímco v létě stačí na pár minut denně vyběhnout na sluníčko v kraťasech a tričku a denní dávka vitamínu D je hned doplněná, v zimě dočerpat vitamín D ze slunce v našich zeměpisných šířkách prakticky nejde a je potřeba ho do organismu dodat doplňky stravy nebo například Actimelem, obohaceným právě o vitamin D.

Marie Panušková, senior brand manažerka značky Actimel ve společnosti Danone, vysvětluje: „Actimel, a to i varianta Actimel Kids, obsahuje vitamín D. Jedna lahvička poskytuje jednu třetinu jeho doporučeného denního příjmu. Obsahuje i další vitamíny, například B6, a také probiotika L.casei, protože se jedná o fermentovaný mléčný produkt. Konzumací jedné lahvičky Actimelu během snídaně tak můžete odstartovat svůj den a dodat svému tělu také důležité vitaminy.“

To potvrzuje MUDr. Peter Szitányi, Ph.D. z Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu VFN a 1.LF UK: „Naše (nejen) podzimní strava by měla obsahovat co nejvíce fermentovaných produktů bohatých na probiotika, například jogurt, kefír, zrající sýry, kysané zelí nebo okurky, kváskové pečivo, protože mají schopnost pozitivně ovlivnit naši střevní mikroflóru. A i když se jedná o složitý proces, jedno je jasné – zdravá střevní mikroflóra je základem pro fungující imunitní systém.“ 

Aby se Actimel stal zábavnou součástí dětských snídaní, připravila pro ně společnost Danone limitovanou edici lahviček Actimel Kids s potiskem hrdinů Marvel. Dospělí si navíc od letoška můžou dopřát Actimel Plus se zinkem a hořčíkem. Zinek je právě dalším důležitým minerálem, který podporuje normální funkci imunitního systému, hořčík pak přispívá ke snížení únavy a vyčerpání.