České matky jsou podle průzkumu premiantky v kojení

Podle nedávného průzkumu mezi pediatry je v Česku po propuštění z porodnice kojeno v průměru 90 % novorozenců a ve věku 6 měsíců je podle pediatrů stále kojeno 61 % dětí. Kojení je nejpřirozenější a nejlepší forma výživy dítěte a matkám prospívá po zdravotní i emocionální stránce. Mateřské mléko obsahuje všechny potřebné látky pro růst a vývoj imunitního systému dítěte.

Nadační fond 1000 dní do života zrealizoval ve spolupráci s Odbornou společností praktických dětských lékařů ČLS JEP mezi českými pediatry průzkum, který potvrdil dlouhodobý trend vysoké míry kojení v České republice. „Výsledky průzkumů za poslední tři roky ukazují, že v České republice kojí při propuštění z porodnice devět žen z deseti. Ve věku šesti měsíců dítěte nadále exkluzivně kojí více než 60 % matek. Nejvyšší míra kojení je podle nejnovějších zjištění zaznamenána v Olomouckém kraji, kde při propuštění z porodnice kojí až 97 % žen a v šesti měsících stále 74 %,“ uvádí MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.

V porovnání s ostatními zeměmi Visegrádské čtyřky jsou české matky premiantkami v kojení. Podle dostupných údajů je na Slovensku v šesti měsících kojena zhruba polovina kojenců, v Maďarsku je to jen každé čtvrté dítě. V Polsku je v půl roce vedle podávání příkrmů kojených ještě 54% dětí, plně kojených je jen 6%.

„Smyslem Nadačního fondu 1000 dní do života je zdůraznit důležitost správného stravování kojenců a batolat v Česku a upozornit na nedostatky v jejich výživě, protože dlouhodobé zanedbávání správné výživy v raném věku může mít neblahý vliv na celkové zdraví jedince v dospělosti. Věříme, že naše snaha se zúročí v podobě reálné pomoci pro pediatry, praktické formy vzdělávání pro rodiče i celkové informovanosti široké veřejnosti,“ dodává Monika Ihnatková, členka dozorčí rady Nadačního fondu 1000 dní do života.

Více zde – Tisková zpráva

Mohlo by Vás také zajímat