MÁTE ONKOLOGICKÉ ONEMOCNĚNÍ? DEJTE SI POZOR NA VÝŽIVU

PRAHA 4. 2. 2021 – Každoročně si 4. února připomínáme Světový den boje proti rakovině, během kterého se zvlášť upozorňuje na to, jak předcházet nebo snížit riziko vzniku onkologických onemocnění. Zdravý životní styl a správná výživa jsou nejen tou nejlepší prevencí před onemocněním, ale mají nesmírný význam i v období léčby onkologického pacienta. Mnozí pacienti ve světě i u nás však trpí podvýživou, která snižuje jejich odpověď na onkologickou léčbu a zhoršuje celkovou kvalitu života.

Ročně v České republice přibude 87 000 onkologických pacientů. MUDr. Petra Holečková, Ph.D., MBA, vedoucí lékařka lůžkového oddělení Ústavu radiační onkologie 1.LF UK a Fakultní nemocnice Bulovka potvrzuje, že mnozí z nich mají v průběhu choroby nedostatečný stav výživy. Malnutrice je pozorována u 1 ze 3 onkologických pacientů, a dokonce až u 80–90 % pacientů v pokročilém stádiu nádorového onemocnění. Jde o velmi závažný problém, protože podvýživa negativně ovlivňuje protinádorovou léčbu a celkový průběh nemoci.

Obtíže s příjmem stravy zažívá i Denisa: „Při preventivní prohlídce mi byl ve věku 46 let diagnostikován zhoubný nádor. Následovala operace a po ní mi byla naordinovaná chemoterapie. Ta je pro organismus velmi velkou zátěží a mnoho pacientů během léčby hubne. To je i můj obrovský problém. Snažím se ze všech sil nehubnout, ale není to snadné.“

Podle odbornice tento stav není radno podceňovat: „Nedostatečná výživa, hubnutí a malnutrice mají za následek snížení kvality života, horší imunitu, pokles vitálních funkcí, vyšší míru komplikací a horší odpověď na onkologickou léčbu,“ hodnotí MUDr. Holečková. „Včasná nutriční intervence dokáže onkologickým pacientům nejen zlepšit stav jejich výživy a pomoci udržet jejich tělesnou hmotnost a zásoby bílkovin, ale zároveň jim umožní lépe tolerovat léčbu a zlepšuje kvalitu jejich života.“ Součástí komplexní nutriční intervence je podle odbornice dodržování stravovacích pravidel a zásad prevence a léčby podvýživy a podávání speciálních, klinicky ověřených dietetických přípravků. Jde o potraviny pro zvláštní lékařské účely. „Při progresivním hubnutí a podvýživě se energeticky vydatná strava má kombinovat s použitím speciálně vyrobených dietetických přípravků,“ dodává lékařka. Obvykle jsou dostupné ve formě nápojů s různými příchutěmi a popíjejí se pomalu po doušcích. Kromě bílkovin a energie obsahují všechny nezbytné živiny, vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Některé jsou obohaceny o vlákninu či omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

Podle výsledků průzkumu společnosti Nutricia na vzorku 2400 onkologických pacientů se 23 % z nich nachází ve středním až extrémním riziku podvýživy. „To znamená, že čtvrtina z nich potřebuje nutriční podporu,“ říká Ing. Jan Beran, předseda představenstva společnosti Nutricia. „V Nutricii díky vědeckému výzkumu orientovaného na potřeby pacientů přinášíme onkologickým pacientům přípravky s potřebným nutričním složením
v různých příchutích, které jim dodávají síly čelit onemocnění,“
dodává Jan Beran.

Přípravky enterální výživy pomáhají i Denise. „V prvních dnech po dávce chemoterapie je přijímání potravy velkou výzvou. Člověku skoro nic nechutná a nedokáže ani pořádně polykat. V takových chvílích nesmírně oceňuji tekutou stravu.“